Bluszcz (Hedera helix) – szkółka roślin okrywowych

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – gatunek wiecznie zielonego pnącza należący do rodziny araliowatych (Araliaceae). Gatunek typowy dla rodzaju bluszcz (Hedera). Jest jedynym przedstawicielem rodziny araliowatych we florze Polski i jedynym w niej pnączem o liściach zimotrwałych.

Bluszcz pospolity to najbardziej rozpowszechniony gatunek bluszcza w Europie, w tym jedyny naturalnie występujący w Polsce. Posiada liczne odmiany ozdobne różniące się głównie wielkością, kształtem oraz ubarwieniem liści. Przykładowo odmiana ’Atropurpurea’ charakteryzuje się liśćmi, które w ciągu sezonu są zielone, a na zimę stają się (wraz z pędami) czerwone. Liście odmiany ’Baltica’ są małe i głęboko klapowane. Z kolei odmiana ’Goldheart’ posiada żółtozielone liście. Odmiana kolchidzka – iście dekoracyjne, duże śr. 15˗20 cm, owalne, do sercowatych, bezklapowe, z nieregularnym ząbkowaniem brzegów, skórzaste, matowe, zielone, z żółtymi nerwami oraz nieregularnymi, żółtymi i jasnozielonymi, rozmytymi przebarwieniami w środku; zimozielone. Kwiaty niepozorne, pojawiają się IX˗XI. Kwitną i owocują tylko starsze egzemplarze.

Główne zastosowanie bluszczu polega na wykorzystaniu jego możliwości porastania pionowych powierzchni. Może on na przykład upiększać ściany budynków, zakrywać brzydko wyglądające fragmenty muru czy wreszcie stanowić rodzaj żywopłotu (pnąc się po ogrodzeniu). Nie bez znaczenia są tu jego zimozielone liście. Poza zewnętrznymi nasadzeniami, bluszcz pospolity stanowi niezwykle popularną roślinę doniczkową.